Antonio Bandeira, Sans Titre

Antonio Bandeira, Sans Titre
Antonio Bandeira, Sans Titre
Antonio Bandeira, Sans Titre
Antonio Bandeira, Sans Titre
Antonio Bandeira, Sans Titre
Antonio Bandeira, Sans Titre
Antonio Bandeira, Sans Titre
Antonio Bandeira, Sans Titre
Antonio Bandeira, Sans Titre
Antonio Bandeira, Sans Titre
Antonio Bandeira, Sans Titre
Antonio Bandeira, Sans Titre
Antonio Bandeira, Sans Titre
Antonio Bandeira, Sans Titre

Klubbat för:

46000 SEK

Utropspris

12 000-15 000 SEK

ANTONIO BANDEIRA
1922-1967
Sans Titre
Signerad och daterad BANDEIRA -56. Blandteknik på kartong, 28 x 18,5 cm.

PROVENIENS
Inköpt i Paris på 1950-talet direkt från konstnären till nuvarande ägare.

Antonio Banderia var en av Brasilien och Frankrikes mest uppskattade målare och tecknare i mitten av 1900-talet. Född i Fortaleza reste han1946 till Paris, där han studerade vid École Superieure des Beaux Arts och vid Académie de la Grande Chaumière. Efter att ha återvänt till Brasilien på 50-talet flyttade han tillbaka till Paris 1965, för att bo och verka där fram till sin död. Bandeira är känd för sina abstrakta målningar där han kommunicerar en känsla, ett minne eller ett ögonblick i nuet, dåtiden eller framtiden. Banderia är representerad på flertalet internationella konstmuseer, framför allt i Brasilien och Frankrike.

541

2021-05-25