Åke Göransson, Lupiner

Åke Göransson, Lupiner
Åke Göransson, Lupiner
Åke Göransson, Lupiner
Åke Göransson, Lupiner
Åke Göransson, Lupiner
Åke Göransson, Lupiner
Åke Göransson, Lupiner
Åke Göransson, Lupiner
Åke Göransson, Lupiner
Åke Göransson, Lupiner
Åke Göransson, Lupiner
Åke Göransson, Lupiner

Klubbat för:

120000 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

ÅKE GÖRANSSON
1902-1942
Lupiner
Stämpelsignerad Åke G. Olja på duk fäst på pannå, 47 x 32,5 cm.
Utförd 1926/29

PROVENIENS
Åmells Konsthandel, Stockholm

LITTERATUR
Björn Axlund: Färgformen - Åke Göranssons liv och konst, Stockholm 2002, upptagen som nr 87 i Catalogue Raisonné sidan 183

Vackert anslag till stilleben. Vas med blå och rödblå blommor, möjligen lupiner. Bukettens form skissartat uppdragen med tunna blå streck. Blomformerna, antydda med breda sicksackdrag, hänger i luften över vasen, som är hållen i ljust blågröna och blågrå toner. På bordet i förgrunden diagonalt dragna stråk av grönt, grönbrunt, rödblått och brunrosa.
Björn Axlund 2002

330

2021-05-25