AB Otto Dahlin, skåp, Stockholm 1940-tal

Klubbat för:

12000 SEK

Utropspris

8 000-10 000 SEK

A.B. OTTO DAHLIN, skåp, Stockholm 1940-tal, furu, upptill hyllor nedtill skåp, bakomliggande hyllor, höjd 163, 122 x 48 cm, mindre slitage

HISTORIK
Firma AB Otto Dahlin låg på Sveavägen 62 i Stockholm dit den hade flyttat 1924. Innan dess låg den vid Hötorget. Företaget medverkade med lägenhetsinredning vid Stockholmsutställningen 1930. Firman gav även under flera år ut kataloger som presenterade företagets sortiment som "Vackra furumöbler samt komplitteringsmöbler i björk och alm".

LITTERATUR
Svenska Hem i ord och bild 1944, annons.

44

2021-05-25