Waldemar Lorentzon, Molnkvinnan

Klubbat för:

38000 SEK

Utropspris

18 000-20 000 SEK

WALDEMAR LORENTZON
1899-1984
Molnkvinnan
Signerad Lorentz. Olja på pannå i masonit, 20 x 54 cm.

Intygad på baksidan av konstnärens dotter: "Målad av min fader Waldemar Lorentzon. Yvonne Fries".

PROVENIENS
Ingrid och Waldemar Lorentzon

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

333

2020-11-24