Vicke Lindstrand, "De fyra vindarna", Orrefors

Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,

Klubbat för:

100000 SEK

Utropspris

100 000-150 000 SEK

VICKE LINDSTRAND, "De fyra vindarna", vas, Orrefors 1939, optikblåst, graverad och slipad dekor av nakna mans- och kvinnofigurer, fiskar, fåglar, stjärnor, blommor och vindar samt "VÄSTAN, ÖSTAN, SUNNAN, NORDAN", signerad Orrefors . Lindstrand 1273. A5. och gravörsignatur, höjd 26, diameter 24 cm, smärre repor

HISTORIK:

Modellen formgavs av Vicke Lindstrand för Orrefors 1933 och tillverkades i ett fåtal exemplar.

257

2020-11-24