Uno Åhrén, vägglampa, Svenskt Tenn

Klubbat för:

8000 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

UNO ÅHRÉN, vägglampa, Svenskt Tenn, modell 468, formgiven 1929, 1930-tal, stomme av tenn, rund skiva av opakt vitt glas, höjd 32, diameter 27 cm, smärre slitage

Modellen finns avbildad i Firma Svenskt Tenns produktkatalog 1930.

10

2020-11-24