Tyra Lundgren, vas, Kosta 1935

Klubbat för:

36000 SEK

Utropspris

30 000-35 000 SEK

TYRA LUNDGREN, "Camé", vas, Kosta 1935, blå glasmassa, blästrad dekor av duvor, signerad Kosta Camé 3. höjd 24,5 cm

LITTERATUR
Jämför Margareta Artéus, "Kosta 205", Malmö 1992, s.177

HISTORIK
Tyra Lundgren (1897-1979) hade tidigare ritat glas för Riihimäki i Finland och skulle mot 30-talets slut göra en uppmärksammad insats hos Venini. Kosta glasbruk kom 1935 att kontakta henne för ett samarbete. Hon kom att skicka ritningar från Paris till Kosta glasbruk där hon befann sig. Motiven var fiskar, duvor och nakna kvinnor och hon lät dem framträda i hög kraftfull relief på brun-, blå- eller gröntonat glas. Vid tillverkningen utnyttjades en kombination av sandblästring och polerad slipning som bruket benämnde "Kostametoden" i annonserna. Ritningar av hennes hand finns också bevarade från 1936, som också blev hennes sista år.

258

2020-11-24