Sven Palmqvist, skål, Orrefors Kraka

Klubbat för:

15000 SEK

Utropspris

8 000-10 000 SEK

SVEN PALMQVIST, skål, Orrefors 1945, Kraka, klar fotklack, fisknätsliknande dekor i blått och vitt, signerad Kraka 29 Orrefors 45 Sven Palmqvist (egenhändig namnteckning), höjd 14, diameter 15 cm

HISTORIK
Sven Palmqvist presenterade den nya tekniken Kraka 1944. De första glasen signerades Graal å Spetsornament då dekoren av ett nät tycktes se ut som en spets. De tidigaste exemplaren är utförda med ett finmaskigt nät utan luftbubblor. Luftbubblorna tillkom först som del av dekoren under 1940-talets slut. Under 1960-talet kom även ett antal Kraka-exemplar med grovmaskigt nät som dekor.
Auktionens skål är ett av de tidigaste exemplaren i Kraka-teknik och i Orrefors liggare över Kraka-glas står följande att läsa: "Skål, blåvitt, höjd 140, vidd 150 mm, pris 45 kr, såld till SSF:s (Svenska Slöjdföreningen) 100-årsjubileum".

262

2020-11-24