Simon Gate, graalskål, Orrefors 1919

Klubbat för:

80000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

SIMON GATE, skål, Orrefors 1919, Graal, dekor av vindruvsklasar och blad i blått mot orange fond, runt mynning och fot påklipp i stomatolblått, signerad Sgraal Orrefors KB HW N 761 (blåst av Knut Bergqvist och etsad av Heinrich Wollman), höjd 15, diameter 14 cm

PROVENIENS
Birgitta Crafoord collection, Stockholms Auktionsverk 2010-09-05 auktionsnummer 24.

255

2020-11-24