Sigurd Persson, skål silver

Sigurd Persson, skål silver
Sigurd Persson, skål silver
Sigurd Persson, skål silver
Sigurd Persson, skål silver
Sigurd Persson, skål silver
Sigurd Persson, skål silver
Sigurd Persson, skål silver
Sigurd Persson, skål silver
Sigurd Persson, skål silver
Sigurd Persson, skål silver
Sigurd Persson, skål silver
Sigurd Persson, skål silver
Sigurd Persson, skål silver
Sigurd Persson, skål silver

Klubbat för:

19000 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

SIGURD PERSSON, skål med sockel, Stockholm 1968, endast sockeln stämplad, "Bröstet", halvklotformad skål liknande ett kvinnobröst med förgylld bröstvårta, cylindriskt, delvis förgylld sockel, skålens diameter 14 cm, höjd 7,5 cm, sockelns diameter 7,3 cm, höjd 4 cm, total vikt 325 g

Inköpt på Hantverket Brunkebergstorg, Stockholm 1968 för 3.100 kr. Faktura och kvittens medföljer samt kvitto på inlämnandet till utställningen i London1969.

UTSTÄLLNING
Detta exemplar utställt på utställningen "Skål", Goldsmith´s Hall, London 1969.
LITTERATUR
Sigurd Persson Silver, 1979, svartvit plansch samt foto i registret på ovanstående skål.

202

2020-11-24