Richard Mortensen, Départ de la Corse

Klubbat för:

70000 SEK

Utropspris

80 000-100 000 SEK

RICHARD MORTENSEN
Danmark 1910-1993
Départ de la Corse
Signerad, betitlad och daterad på baksidan Mortensen 1961. Olja på duk, 92 x 73 cm.

PROVENIENS
Bruun Rasmussen Kunstauktioner, Modern Art, Köpenhamn 2014, katalognr 839,
därefter i privat samling, Bryssel

Den danske konstnären Richard Mortensen föddes i Köpenhamn under 1900-talets första decennium. Idag betraktas han som en av förgrundsgestalterna inom den nonfigurativa konsten. I tjugoårsåldern inleddes den konstnärliga utbildningen på Konstakademien, influenserna från Kandinsky var starka och Mortensen utvecklade snart ett abstrakt måleri. 1937 begav han sig till Paris på studieresa tillsammans med andra danska målare. Där introducerades han för surrealismens pionjärer som Yves Tanguy, Max Ernst och André Masson.

Under de år som andra världskriget härjade Europa påverkade våldsamheterna Mortensens måleri starkt, efter kriget kunde han dock återvända till Paris och stannade där i knappa tjugo år. Han tilldelades Edvard Munch-priset 1946 och Kandinsky-priset 1950. Tillsammans med den danske konstnärskollegan Robert Jacobsen kom Mortensen i Paris i kontakt med det legendariska Galerie Denise René, vilket för alltid kommer att förknippas med den konkreta konsten. Mortensens senare verk kännetecknas av just denna konkretism, bestående av stora, klara och ljusa färgfält.

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

521

2020-11-24