Ragnar Sandberg, Badande på brygga

Klubbat för:

140000 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

RAGNAR SANDBERG
1902-1972
Badande på brygga
Signerad och daterad RS 67. Olja på duk, 28 x 48 cm.

PROVENIENS
Bukowskis Moderna - Svensk-Franska Konstauktioner, våren 1985, katalog 431, katalognr 290
Stockholms Auktionsverk, Moderna, våren 2017, katalognr 623
Privat svensk samling

Under sommaren 1960 vistades Ragnar Sandberg en period på Gotland där han framför allt ägnade sitt måleri åt havet och då tillkom en liten målning Badande på brygga. De följande åren kom måleriet att ta ny fart och motivet med figurerna på bryggan dyker upp i flera spännande varianter gång på gång. Trots den formella likheten med vissa 1930-tals målningar är atmosfären en annan och koloriten mer sublim och begränsad i sitt omfång. Det känns nästan befriande att finna en sådan glädje och skaparlust inför ett ämne som andra kanske skulle betrakta som uttömt. Mitt i all rörelse finns också det kontemplativa, där tillfälligheter är osannolika och den akademiska torrheten lagd åt sidan.

Liksom många andra verk ur Ragnar Sandbergs produktion så är rörelsen och energin mycket närvarande, trots det endimensionella mediumet. Figurerna agerar inför Sandbergs vision av upplevelsen från den gotländska sommaren. Paletten är återhållsamt begränsad till svart, kornblått och den sandfärgat gula nyansen. Genom år av arbete och experimenterande har Ragnar Sandberg här funnit essensen av sitt livslånga sökande, mästaren har funnit det väsentliga.

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

339

2020-11-24