Preben Hornung, Ludvigsminde

Preben Hornung, Ludvigsminde
Preben Hornung, Ludvigsminde
Preben Hornung, Ludvigsminde
Preben Hornung, Ludvigsminde
Preben Hornung, Ludvigsminde
Preben Hornung, Ludvigsminde
Preben Hornung, Ludvigsminde
Preben Hornung, Ludvigsminde
Preben Hornung, Ludvigsminde
Preben Hornung, Ludvigsminde
Preben Hornung, Ludvigsminde
Preben Hornung, Ludvigsminde
Preben Hornung, Ludvigsminde
Preben Hornung, Ludvigsminde

Klubbat för:

40000 SEK

Utropspris

50 000-60 000 SEK

PREBEN HORNUNG
Danmark 1919-1989
Ludvigsminde
Monogramsignerad PH samt signerad, betitlad och daterad på baksidan 1986. Olja på duk, 79 x 112 cm.

Preben Hornung fick sin utbildning i Köpenhamn bland annat på Konsthantverkarskolan 1936 - 1938 och på Kunstakademiets malerskole 1941- 1946. Hans tidigaste målningar från 1930-talet karakteriserades av abstrakt kolorism och under sin karriär intog han en central roll i den abstrakta konstens utveckling i Danmark.

Hornung har skildrat teknikens värld - detaljer av fabriker, järnkonstruktioner m. m. - i till synes nonfigurativa målningar. Han hade också framgång som porträttmålare.

PROVENIENS
Bruun Rasmussen Kunstauktioner, Modern Art, Köpenhamn 2014, katalognr 871
därefter i privat samling, Bryssel

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

518

2020-11-24