Peter Dahl, Vällingby

Peter Dahl, Vällingby
Peter Dahl, Vällingby
Peter Dahl, Vällingby
Peter Dahl, Vällingby
Peter Dahl, Vällingby
Peter Dahl, Vällingby
Peter Dahl, Vällingby
Peter Dahl, Vällingby
Peter Dahl, Vällingby
Peter Dahl, Vällingby
Peter Dahl, Vällingby
Peter Dahl, Vällingby

Klubbat för:

70000 SEK

Utropspris

80 000-100 000 SEK

PETER DAHL
1934-2019
Vällingby med V
Signerad och daterad PCD -56. Olja på duk, 54 x 45 cm.

Målningen "Vällingby med V" är utförd tidigt i Peter Dahls karriär. I senare korrespondens mellan konstnären och den dåvarande ägaren beskriver Dahl tillkommelsen på följande sätt:

"Målningen såldes i min ateljé till en konsthandlare, han köpte tavlan för många decennier sedan. Målningen låg i en rulle med andra målningar. Det gladde mig att han köpte den och spände upp den på en kilram, jag var nöjd och det var nog konsthandlaren också, för målningen såg mycket bättre ut när den var uppspänd . (Om jag minns fel, är det en plywood som jag målat med oljefärg, för jag gjorde några sådana samtidigt.)

Jag har sedan länge glömt målningen, har nog inte sett den sedan slutet av 1970-talet eller början av 1980-talet, tror jag. När jag såg bilden på målningen kändes det i mitt hjärta. Året 1956 var ett fritt år och det var mycket härligt att måla. Jag hade kommit hem i januari efter att ha gjort lumpen och bodde hos mina föräldrar och yngre systrar. Vi bodde i det nya Vällingby och Råcksta sedan 1953. År 1957 började jag gå på konstskolor och fortsatte med det i många år.

Under 1956 målade jag bland annat av det nya Vällingby och Råcksta, som fanns längs med den nybyggda "gröna" tunnelbanan. När Vällingby centrum blev klart, tillverkades ett stort "V" - som finns på denna tavla. Jag målade tunnelbanans perrong från Stockholmshållet, det som ligger åt Råcksta, där fanns en bondgård som 1956 delvis hade gjorts om till hästgård. Den bild jag målade åt Råckstahållet kallar jag "Råcksta", därför tycker jag att den målning du har bör kallas "Vällingby med V"."

396

2020-11-24