Olle Baertling, DAKARA

Olle Baertling, DAKARA
Olle Baertling, DAKARA
Olle Baertling, DAKARA
Olle Baertling, DAKARA
Olle Baertling, DAKARA
Olle Baertling, DAKARA
Olle Baertling, DAKARA
Olle Baertling, DAKARA
Olle Baertling, DAKARA
Olle Baertling, DAKARA
Olle Baertling, DAKARA
Olle Baertling, DAKARA
Olle Baertling, DAKARA
Olle Baertling, DAKARA

Klubbat för:

210000 SEK

Utropspris

200 000-250 000 SEK

OLLE BAERTLING
1911-1981
DAKARA
Signerad Baertling samt signerad och daterad på baksidan Baertling 1950. Olja på duk, 60 x 86 cm.

PROVENIENS
Professor Teddy Brunius samling, Uppsala
därefter i privat samling, Bryssel

UTSTÄLLD
Olle Baertling målningar 1949-1968, Galerie Bel'Art, Stockholm 2007
(se utställningens katalog på Galerie Bel'Arts hemsida: https://belart.se/publication/olle-baertling)

Olle Baertlings måleri genomgick under åren omkring 1950 en radikal förändring. Han reste till Paris efter andra världskrigets slut och inspirerades där till att röra sig mot det icke föreställande måleriet. Bakom sig lämnade han den tidigare figurativa expressionismen. Baertling kom tidigt i kontakt med Auguste Herbin, en av förgrundsgestalterna inom det nonfigurativa måleriet, genom vilken han också introducerades för den idag legendariska galleristen Denise René. Snart var Baertling en del av konstnärssammanslutningen Réalités Nouvelles och framgångarna skulle under följande år avlösa varandra. Med en bakgrund som banktjänsteman och autodidakt utövande konstnär med en internationell karriär kom Baertling att inta en särställning i svenskt konstliv.

I Olle Baertlings tidiga nonfigurativa målningar dominerar den svarta färgen och färgaccenterna är målade i olika geometriska former och avvikande färger. Under följande år fortsätter han vidareutvecklingen, fyrkanterna blir till trianglar som spränger ramarna och tar sig utanför duken, öppna vinklar som fortsätter ut i oändligheten.

Likt de flesta banbrytande, avantgardistiska konstnärer var Baertling under sin samtid både beundrad och ifrågasatt. Idag har han sin självklara position i konsthistorien, såväl den svenska som den internationella. Mycket tack vare vidsynta personer som Professor Teddy Brunius, i vilkens samling auktionens målning tidigare ingått.

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

398

2020-11-24