Märta Måås-Fjetterström, matta, rölakan

Klubbat för:

65000 SEK

Utropspris

45 000-50 000 SEK

MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, matta, "Vita rutmattan", dekor av rutor och vågor i blått, rödbrunt, grönt och beige, signerad AB MMF, 295 x 222 cm, fransar saknas, smärre slitage

HISTORIK

Mönstret komponerades 1933.

171

2020-11-24