Märta Måås-Fjetterström, matta

Klubbat för:

70000 SEK

Utropspris

40 000-45 000 SEK

MÄRTA MÅÅS FJETTERSTRÖM, "Vita rutmattan", matta, rölakan, Märta Måås Fjetterström AB, dekor av rutor och bårder i gråvitt, grönt, beige, blått och rödbrunt, signerad AB MMF, 325 x 190 cm, smärre slitage, fransar saknas

HISTORIK:
"Vita rutmattan" komponerades av Märta Måås Fjetterström 1931. Detta exemplar vävt efter 1942.

167

2020-11-24