Liss Eriksson, Bal de nuit

Liss Eriksson, Bal de nuit
Liss Eriksson, Bal de nuit
Liss Eriksson, Bal de nuit
Liss Eriksson, Bal de nuit
Liss Eriksson, Bal de nuit
Liss Eriksson, Bal de nuit
Liss Eriksson, Bal de nuit
Liss Eriksson, Bal de nuit
Liss Eriksson, Bal de nuit
Liss Eriksson, Bal de nuit
Liss Eriksson, Bal de nuit
Liss Eriksson, Bal de nuit

Klubbat för:

85000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

LISS ERIKSSON
1919-2000
Bal de nuit
Signerad och daterad Liss Eriksson Villiers le Bel oct 1947 samt numrerad EA I/IV.
Mörkpatinerad brons, höjd 39 cm.
Med dedikation à Bertil Nilsson. Gjutarstämpel E.Godard Cire Perdue.

Skulpturen är gjuten i 10 exemplar (4 st E.A. samt 6 st)

"Väl i Paris levde de den första tiden inackorderade hos konstnären Jean Osouf. Hans familj skulle på olika sätt komma att betyda en hel del för Liss Eriksson. Jean Osouf hade ett stort kontaktnät av konstnärsvänner, mästare och hantverkare. Familjen Osouf var katoliker och de levde nära sin tro. Katolicismen i kombination med vardagens enkla villkor och de gemensamma söndagsutflykterna till de gotiska katedralerna gav Liss Eriksson en inblick i religionen på ett nytt och konkret sätt.

Dessa katedraler var något som intresserade honom mycket, han fascinerades av kraftsamlingarna både i arkitekturen och i de gotiska skulptörernas arbeten, han använder själv ordet "konkretiserad tro" och syftade då på dessa monumentala byggnadsverk. Skisser från denna tid visar hur han inspirerades av detta och hur han utforskade och arbetade med den negativa formen. De visar arkitektoniska experiment av två dansande flickor. Efter dessa teckningar gjorde han skulpturen 'Bal de nuit' år 1947. Mellanrummet mellan flickorna kan liknas vid ett gotiskt rum, en katedralsformation och en kraftansamling som riktas uppåt. I denna skulptur arbetar Liss Eriksson med människan och rummet på ett tydligt och medvetet sätt. Jag menar att man redan i denna skulptur kan se förbindelse med 'Huset'."
(ur 'Huset- ett livsverk av Liss Eriksson', C-uppsats i Konstvetenskap Ht 2006, Gunilla Arvidsson)

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

422

2020-11-24