Lars Lerin, Vinterlandskap från Lofoten

Klubbat för:

115000 SEK

Utropspris

100 000-125 000 SEK

LARS LERIN
född 1954
Vinterlandskap från Henningsvaer
Signerad och daterad Lars Lerin 86. Akvarell på papper, 74 x 105 cm.

LITTERATUR
Lars Lerin, Mellan husen, Bilder från Lofoten, Natur & Kultur 2008, avbildad i färg sidan 42

"I tolv år bodde Lars Lerin på Lofoten. Alltsedan tonåren hade han drömt om att få komma dit. Han ville måla allt. De isblå skuggorna, måsarnas flykt, vintermörkret, melankolin, de vita husen, snön, isvidderna, havets svärta, valfångstbåtarna, sommarens musselstrand. På Lofoten träffade han Y, som blev hans livskamrat i 'gode og onde dager' .... När förhållandet tog slut bröt Lars Lerin upp och återvände till Värmland. Ibland längtar jag tillbaka till Lofoten. Kan sakna närheten till storhavet, mörkertidens ljuspunkter, vårens svarta snödrivor, alla glada måsar och båtar, allt det blöta och sura, allt det blå, doften av snö. Svolværpostej och Vestfjordpaté, macköl och måsägg, blåmusslor i vitvin, nystekta fiskekakor, sommarens första sejbiff". (ur Mellan husen, Bilder från Lofoten, 2008)

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

420

2020-11-24