Jens Fänge, Die strasse V

Jens Fänge, Die strasse V
Jens Fänge, Die strasse V
Jens Fänge, Die strasse V
Jens Fänge, Die strasse V
Jens Fänge, Die strasse V
Jens Fänge, Die strasse V
Jens Fänge, Die strasse V
Jens Fänge, Die strasse V
Jens Fänge, Die strasse V
Jens Fänge, Die strasse V

Klubbat för:

32000 SEK

30 000-35 000 SEK

JENS FÄNGE
Född 1965
Die Strasse V
Signerad Jens Fänge. Gouache och collage på papper, 30 x 25 cm.

PROVENIENS
Galleri Arnstedt, Östra Karup, Bo Ahlstrand

Fänges konstnärskap har på senare år vunnit mark på den internationella konstscenen och det är inte någon slump att Frieze satte hans verk från den senaste utställningen på Galerie Perrotin i Paris på omslaget på sitt magasin under den veckan de iscensätter en av världens största konstmässor.
I hans suggestiva målningar i terrakotta, rosa, pistage och gräddvitt möter det kusligt drömlika det nyckfullt lekfulla. Lösryckta fragment av ting och kroppar far förbi i en surrealistisk dans. Fänge använder motiv ur sitt personliga bildarkiv och ordnar och placerar dem till synes utan sammanhang, som en orientalisk matta i en renässansmålning, eller tapet i ett verk av Henri Martisse använder han dekorativa interiörelement för att reflektera en specifik sinnesstämning. I de nya målningarna använder han sig av de tomma ytornas magi och med exteriörer från DIE STRASSE konstruerar han drömska kollage, stränga till formen men upplösta genom förbiflygande ting som gör målningen gåtfull.

474

2020-11-24