Hilding Linnqvist, Vit cyklamen och röd kinaskärm

Klubbat för:

55000 SEK

35 000-40 000 SEK

HILDING LINNQVIST
1891-1984
Vit cyklamen och röd kinaskärm
Signerad GOHL. Akvarell på papper, 48 x 39 cm.
Utförd 1968

PROVENIENS
Märta Linnqvist, Stockholm
Helene Gerschman,
därefter i svensk privatsamling

UTSTÄLLD
Hilding Linnqvist - Ceder och Cyklamen, Färg och Form, Stockholm 1968
Riksutställningar, katalognr 25
Moderna Museet, Stockholm 1986-1987, katalognr 95
Göteborgs Konstmuseum, 1987, katalognr 95

Hilding Linnqvist lämnade ofta det invanda och traditionella, han överraskade och sökte ständigt nya vägar. Så var han också den borne resenären. Vid varje separat utställning gick diskussionens vågor höga, för eller emot, förfärligt eller fantastiskt, dilettant eller geni. Varför? Kanske för att han som självständig, fri och originell artist alltid ville utmana, förbluffa och söka nya vägar. Detta drag av genialitet passar inte alltid hans gamla beundrare, saker bör vara som de varit. Punkt!

Men för att kunna följa Hilding Linnqvist med glädje och entusiasm måste man äga ett fint utvecklat sinne för konst, eller varför inte kalla det skönhet. Konstnären sviker nämligen ständigt sitt gamla jag, det jaget som lever och förnyas, men han sviker under inga omständigheter sina krav på kvalitet.

Som resenär och måhända historiker i bild vårdar han ömt minnenas föremål, han hade ju Ernst Josephsons palett i ateljén. I detta stilleben placerar han ut föremålen över nästan hela ytan, en minnenas kavalkad i klara, mustiga färger och behagfulla linjer.

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

381

2020-11-24