Friedensreich Hundertwasser,

Friedensreich Hundertwasser,
Friedensreich Hundertwasser,
Friedensreich Hundertwasser,
Friedensreich Hundertwasser,
Friedensreich Hundertwasser,
Friedensreich Hundertwasser,
Friedensreich Hundertwasser,
Friedensreich Hundertwasser,
Friedensreich Hundertwasser,
Friedensreich Hundertwasser,

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

15 000-20 000 SEK

FRIEDENSREICH HUNDERTWASSER
Österrike 1928-2000
Knabe mit Haus und Mädchen mit Vogel (132/IV)
Rotaprint litografi i svart, lått och grönt, 29,7 x 20,6 cm.

Med dedikation "dem Ullalein + Ottolein von Tillilein".
Litografi nr. 4 i Rotaprint portfolion publicerad av Alfred Schmeller, Art-Club Wien 1951
Total edition 100, signerade och numrerade 1-100 på den introudcerande sidan i portfolion

PROVENIENS
Tilly Kadletz (född Tilly Anger), Österrike
Otto & Ulla Kron, därefter i arv inom familjen

527

2020-11-24