Einar Jolin, Tatiana i svart aftonklänning

Klubbat för:

38000 SEK

Utropspris

18 000-20 000 SEK

EINAR JOLIN
1890-1976
Tatiana i svart aftonklänning
Signerad och daterad Jolin -74. Olja på duk, 100 x 35 cm.
Porträttet föreställer Einar Jolins hustru, operasångerskan Tatiana Angelini (1923-2006), född grevinna Scheremetiew.

PROVENIENS
Konstnären Einar Jolins samling, därefter i arv inom familjen

2020-11-24