Edward Hald, skål med fat, Orrefors 1922

Klubbat för:

17000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

EDWARD HALD, "Fyrverkeri", skål med fat, Orrefors 1922, graverad dekor av raketer, solar och stjärnor, vid basen figurer i landskap, signerad Orrefors Edward Hald 248.22 AD (gravör Arthur Diessner), höjd 21, diameter 28 cm, nagg

HISTORIK
Fyrverkeriskålen formgavs av Edward Hald för Orrefors 1921. Auktionens skål är ett mycket tidigt exemplar tillverkad det andra året av produktionen.

Modellen visades på världsutställningen i Paris 1925 samt på vandringsutställningen "Swedish Decorative Arts" på Metropolitan Museum of Arts i New York 1927 samt på den följande utställningen i Chicago 1927.

256

2020-11-24