Edvin Öhrström, vas, Orrefors 1945, Edvin

Klubbat för:

26000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

EDVIN ÖHRSTRÖM, vas, Orrefors 1945, Edvin, dekor av röda grenar och prickar mot metallicgrön fond, signerad Orrefors Sweden 1945 Edvin nr 75, höjd 8 cm

HISTORIK
I Orrefors liggare över Edvin-glas finns följande notering: "Vas, trädmotiv, i grönt och rött, ganska bra, höjd 85, diameter 85 mm, pris 30 kr, såld till Brising och Fagerström 23/3 1945".

PROVENIENS
Stockholms Auktionsverk, Moderna, 6-7 december 1989, katalognummer 7521

261

2020-11-24