Edvin Öhrström, "Edvin", vas, Orrefors 1944

Edvin Öhrström,
Edvin Öhrström,
Edvin Öhrström,
Edvin Öhrström,
Edvin Öhrström,
Edvin Öhrström,
Edvin Öhrström,
Edvin Öhrström,
Edvin Öhrström,
Edvin Öhrström,
Edvin Öhrström,
Edvin Öhrström,

Klubbat för:

14000 SEK

Utropspris

8 000-10 000 SEK

EDVIN ÖHRSTRÖM, vas, Orrefors 1944, Edvin, dekor av stiliserad figur, blommor och hand i blåturkose och violett, signerad Orrefors Sweden 1944 Edvin nr 15 Edvin Öhrström, höjd 15,5 cm, mindre invändig spricka, smärre fotnagg

HISTORIK

I Orrefors liggare över Edvin-glas finns följande notering: "Vas, ornament i rödbrunt och blått, höjd 150, vidd 80 mm, pris 50 kr, såld till Svenskt Glas, Stockholm".

260

2020-11-24