Dina Kuhn, skulptur, Wien omkring 1925

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

40 000-50 000 SEK

BERNHARDINA (DINA) KUHN, skulptur, Kunstkeramische Werkstätte Dina Kuhn, Österrike omkring 1925, lergods, i form av ett manshuvud, glaserad i gulbrunt, signerad i godset DK, höjd 43 cm, mindre nagg

HISTORIK
Dina Kuhn är känd för att vara en av de ledande kvinnliga keramikerna under tidigt 1900-tal i Wien tillsammans med Vally Wieselthier, Hilde Jesser, Susi Singer och Erna Kopriva. Tränad under Josef Hoffman och Michael Powolny på Kunstgewerbeschule i Wien. Hon kom att formge kermik för Wierner Werkstätte fram till 1923 då hon grundade sin egen studio tillsammans med Emanuel Iskra. Hon kom att ställa ut bl.a. på Parisutställningen 1925.

286

2020-11-24