Carl Fredrik Reuterswärd, Non-violence

Klubbat för:

95000 SEK

Utropspris

80 000-100 000 SEK

CARL FREDRIK REUTERSWÄRD
1934-2016
Non-Violence
Signerad CFR och numrerad 26/75. Patinerad brons, höjd 19,5, längd 32 cm.
Monterad på svart stenplatta 31 x 9,5 cm med inskription "Non-violence - In memory of John Lennon".

Bronsskulpturen "Non-violence" (Revolver med knut) skapades 1980-1985 som en symbol för och hyllning till John Lennons kamp för en fredlig värld. Skulpturen är placerad på flera platser i världen, bland annat utanför Förenta Nationernas högkvarter i New York (uppförd 1988) samt i Berlin och i Peking.

På Skissernas museum i Lund finns en skiss till revolvern där Reuterswärd antecknat att det var sorgen efter mordet på John Lennon 1980 som fick honom att utforma verket.

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

434

2020-11-24