Björn Trägårdh, stolar, 4 st.,

Klubbat för:

48000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

BJÖRN TRÄGÅRDH, karmstolar, 4 st., Svenskt Tenn 1932, ben av alm, klädda med grönt skinn, höjd 84, sitthöjd 45 cm, slitage

PROVENIENS
Karmstolarna inköptes i november 1932 och har funnits i samma familjs ägo sedan dess. Enligt kopia på kvittot kostade karmstolarna 189 kr / styck.

UTSTÄLLD
Lilnade karmstolar utställt på Röhsska i Göteborg 1932.

9

2020-11-24