Bamse Kragh-Jacobsen, Komposition

Klubbat för:

32000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

BAMSE KRAGH-JACOBSEN
Danmark 1913-1992
Komposition
Signerad och daterad på baksidan H. Kragh-Jacobsen 1948. Olja på pannå, 84 x 84 cm.

PROVENIENS
Bruun Rasmussen, Köpenhamn
därefter i privat samling, Bryssel

UTSTÄLLD
Linien på Den Frie Exhibition Hall, Köpenhamn 1948

Se bild från denna utställning med auktionens målning på länk
https://tomchristoffersen.dk/exhibitions/previous/mellem_linierne/cube.html

Bamse Kragh-Jacobsen (Hans Bernhardt Kragh-Jacobsen) var en dansk målare, jazzpianist och restauratör.
Han studerade 1933 i Berlin på Reimann-Schule för Konst och Design. Han målade sin första non-figurativa målning 1940 och debuterade på Kunstnernes Efterårsudstilling 1945. Två år senare var han medgrundare av Linien II och utförde rena konkreta verk, bland annat Hommage à Piet Mondrian (1947, Esbjerg Art Museum). Senare följde målningar i starka färger med cirklar och linjer som motiv. Som resturangägare drev han i Köpenhamn Tokanten från 1945 och Vingården 1956-79.

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

519

2020-11-24