Astrid Sampe, wiltonmatta, 1950-tal

Klubbat för:

5000 SEK

5 000-6 000 SEK

ASTRID SAMPE, "Vattring", Kasthall, ylle i wiltonteknik, formgiven till H55, dekor av ränder i orange, svart och vitt mot brun botten, 238 x 172 cm, slitage

HISTORIK
Textilkonstnär, professors namn 1989. Sampe var en av de stora förnyarna inom svensk industritextil. Hon knöts 1936 till NK:s Textilkammare, där hon verkade som chef 1937-71. Hon skapade rationella textilprogram för det moderna hemmet. Samarbetet med Kashall som inleddes 1952 kom att lansera moderna industrivävda mattor. 1955 lanserades Wilton Exklusiv som auktionens matta "Vattring" är ett exempel på. Den kom bland annat att visas upp å¨utställningn H55.

LITTERATUR
Jämför Svenska textilier: 1890-1990, Signum, Lund, 1994, bild och text sid 224-225.

182

2020-11-24