Albert Mertz, R/b sort kugle 1, 2, 3

Klubbat för:

35000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

ALBERT MERTZ
Danmark 1920-1990
R/B sort kugle 1, 2, 3, triptyk
Signerad, betitlad och daterad på baksidan. Gouache på pannå av papp, 140 x 23 cm vardera. (3)

PROVENIENS
Susanne Mertz samling (konstnärens dotter)
därefter i privat samling, Bryssel

UTSTÄLLD
Fra Susanne Mertz samling, del 1 (rød/blå), Galleri Tom Christoffersen, Köpenhamn 2013

Albert Mertz var bara 13 år när han först ställde ut på Kunstnernes Efterårsudstilling 1936. Från 1936 till 1938 studerade han vid Det Kongelige Danske Kunstakademi under Aksel Jørgensen. Han experimenterade med pointillism och surrealism innan han vände sig till filmskapandet och spelade in Danmarks första experimentella film Flugten (1942).

I slutet av 1940-talet blev han en av de ledande artisterna i Linien II och arbetade i en förenklad konstruktivistisk stil med ett begränsat antal starka färger. I slutet av 1950-talet associerade han sig med den tyskfödda Arthur Köpcke som öppnade ett galleri i Köpenhamn som blev populärt bland konstnärer som arbetade med Fluxus och Neo-Dada.

Från 1962 till 1976 bodde Mertz i Frankrike där han målade i sina karakteristiska röda och blå färger.

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

524

2020-11-24