Westbergs möbler, sideboard, 1 par, 1950-tal

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

12 000-15 000 SEK

WESTBERGS MÖBLER, sideboard, 1 par, Tranås 1950-tal, teak, svartlackerade ben med benavslut av teak, skjutdörrar med bakomliggande hyllplan, höjd 80, längd 100 x 43 cm, obetydligt slitage

LITTERATUR
Jämför Svenskt Form 1955, annons för Westerbergs möbler.
Formgivarna som nämns är:
Yngve Eksström
Kofoed Larsen
Hans Olsén
Arne Norell

1089

2020-06-11