Ulrik Samuelson, Norrsken

Ulrik Samuelson, Norrsken
Ulrik Samuelson, Norrsken
Ulrik Samuelson, Norrsken
Ulrik Samuelson, Norrsken
Ulrik Samuelson, Norrsken
Ulrik Samuelson, Norrsken
Ulrik Samuelson, Norrsken
Ulrik Samuelson, Norrsken
Ulrik Samuelson, Norrsken
Ulrik Samuelson, Norrsken

Klubbat för:

26000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

ULRIK SAMUELSON
född 1935
Norrsken
Signerad US. Olja på duk, 66 x 66 cm.

"Ulrik Samuelson har sedan mitten av 1960-talet format sina utställningar som scenografiska helheter. Efter att helt övergivit måleriet till förmån för rums- och miljögestaltande installationer återvände han med full kraft till måleriet i slutet på 1980-talet.
I målningarna omsluts byggnadskroppar, historiska och nutida, av ett hemlighetsfullt ljus som minner om en nästintill övernaturlig verklighet. Genombrutna tak öppnar gluggar mot den svarta stjärnhimlen. Naturen är starkt närvarande. En tidlöst svärtad natt råder."
Ur utställningstext om Ulrik Samuelsson, Lars Bohman Gallery

1370

2020-06-11