Tysk Skola: Femme sous un arbre

Klubbat för:

32000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

TYSK SKOLA
1900-talets första hälft
Femme sous un arbre
Olja på duk, 90 x 60 cm

PROVENIENS
Inköpt i Menton, Frankrike, 1921 av Direktör Waldemar Nörgård Andersen, Stockholm, vidare i arv till nuvarande ägare.

Medföljande vykort,
Vendu à Mr Andersen de Stockholm
Hotel Beau Rivage, Menton
1 tableau moderne fr. 175.-
Femme sous un arbre
peint par Purman, Paris
30 Mars 1921

1388

2020-06-11