Tore Ahlsén, golvlampor, 2 st., 1940-tal

Klubbat för:

65000 SEK

Utropspris

15 000-20 000 SEK

TORE AHLSEN, "Napoleon vid Nilen", golvlampor 2 st., sannolikt Nordiska Kompaniet, 1940-tal, fot av brons, handtag i form av Napoleons hatt, flyttbar lamphållare med vit spetsklädd tygskärm, höjd 160 och 200 cm, diameter 43 cm, smärre slitage, elen sammankopplad

PROVENIENS
Inköpt av en arkitekt direkt av formgivaren.

HISTORIK
Golvarmaturen som är en variant på den mer kända "Pia-lampan" ritades omkring år 1940 och tillverkades i en mycket limiterad upplaga av Nordiska Kompaniet under 1940-talet, med den karaktäristiska foten gjuten i brons. Lampona har även de spetsliknande tygskärmarna som de tidiga lamporna hade som sedan kom att bli för dyrt att tillverka. Sedan 1970-talet tillverkar Gärsnäs golvlampan med svärtad gjutjärnsfot.

1051

2020-06-11