Tora Vega Holmström, Höstbukett

Klubbat för:

46000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

TORA VEGA HOLMSTRÖM
1880-1967
Höstbukett
Signerad TVH. Olja på duk, 65 x 60,5 cm.
Troligtvis utförd på 1920-talet.

På baksidan inskriberad "Obs. Tavlan får icke fernissas", av konstnären

PROVENIENS
Bo Lagercrantz, Djursholm (1918-1993), stadsantikvarie och chef för Stockholms stadsmuseum 1964-1971 och landsantikvarie i Östergötlands län och länsmuseichef i Linköping 1977-1984, en av Sveriges mest framstående museimän

Anteckningen av konstnären på målningens baksida, "Obs. Tavlan får icke fernissas", är av stor betydelse. En mängd tavlor vilka konstnärer inte valt att belägga med en fernissa, har i samband med rengöring hos konservatorer på grund av ovarsamhet och brist på insikt bestrukits med ett lager av fernissa. Det mest fragranta exemplet är August Strindbergs målningar. Att döma av inskriptioner av denne på baksidan av några målningar, bl. a. en målning på Strindbergsmuseet, ville inte Strindberg att hans målningar efter hans död skulle fernissas. En fernissa på en målning vilken konstnären valt att inte fernissa, förändrar radikalt kontrasterna och mättnaden i färgen och effekten konstnären sökt framställa går oåterkalleligen förlorad. Om en en målning av misstag fernissats, är processen ej reversibel.

1274

2020-06-11