Sven X:et Erixson, Korn och

Sven X:et Erixson, Korn och
Sven X:et Erixson, Korn och
Sven X:et Erixson, Korn och
Sven X:et Erixson, Korn och
Sven X:et Erixson, Korn och
Sven X:et Erixson, Korn och
Sven X:et Erixson, Korn och
Sven X:et Erixson, Korn och
Sven X:et Erixson, Korn och
Sven X:et Erixson, Korn och
Sven X:et Erixson, Korn och
Sven X:et Erixson, Korn och

Klubbat för:

Osåld

280 000-300 000 SEK

SVEN X:ET ERIXSON
1899-1970
Kopra och raps
Signerad X:et samt BN, KF och EJ. Olja på duk, 402 x 139 cm.

PROVENIENS:
Konstnärens familj

UTSTÄLLD:
Xet Museet, Tumba, 2019

Detta verk kom till på initiativ av Margarinbolagets vd Bengt Junker och var ett beställningsuppdrag till Xet. Målningen är en förlaga till en textil som vävdes 1962 av Barbro Nilsson, Kerstin Fredriksson och Edit Johansson 1962 för Margarinbolaget. Vävningen skedde i Göteborg och tog ett år att genomföra. Själva draperingen skedde i Karlshamn.

Verket föreställer en vision om hur Margarinbolaget fångar kärnan i sin verksamhet. Xet har fokuserat på en visuell resa till ekvatorn där en totempåle skymtar från Polynesien och Filipinerna. Kopra, vilket är en torkad frövita från kokosnöt och en av världens viktigaste råvaror för fettproduktion, får spela en viktig roll tillsammans med rapsen som ses i mittpartiet med fabrik och skorsten. Bilarna är förstås Margarinbolagets bilar. Xet har släppt loss detta i en färgväv som låter oss ana vattenvägarna som tar dessa råvaror till Sverige för ytterligare förädling innan de når konsumenterna.

1282

2020-06-11