Serge Poliakoff, Composition bleue et verte

Klubbat för:

24000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

SERGE POLIAKOFF
Ryssland/Frankrike 1900-1969
Composition bleue et verte
Signerad och numrerad i blyerts Serge Poliakoff 27/65, tryckt av Pons Paris på BFK Rives. Färglitografi i åtta färger, 63,5 x 47 cm. Utgiven av l'Oeuvre Gravée, Zürich (blindstämpel).

LITTERATUR: Poliakoff-Schneider 36, Rivière

1387

2020-06-11