Philip von Schantz, Röda vinbär

Klubbat för:

50000 SEK

Utropspris

35 000-40 000 SEK

PHILIP VON SCHANTZ
1928-1998
Röda vinbär
Signerad och daterad PvS 82. Akvarell på papper, 21 x 30 cm.

Philip von Schantz var allt sedan sin debut i början av 1950-talet ständigt uppmärksammad som målare och grafiker. Mest älskad blev han för sina bilder av bär i stora högar, frukter och potatis i lådor och i hinkar. Frukter och rotsaker som han med ömsint och magisk detaljskärpa gav surrealistisk karaktär. Objekten hade han oftast odlat själv eller hittat i naturen. Hans bilder var ofta mångtydiga och karakteristiskt för hans sätt att arbeta var utnyttjandet av en variant av enpunktsperspektivet, där perspektivlinjerna löper parallellt och bilden breder ut sig över ytan.

I början av sjuttiotalet gör Philip von Schantz sina första markeringar i den nyrealism som vid den här tiden gör entré i den svenska konsten. Hans avbildningar av verkligheten är exakta intill "ögats förvillelse", men den har alltid ett inslag av mystik eller ifrågasättande. Han sökte de gäckande markerna mellan konstverk och verklighet i den nya realismens följd. Metoder och färgtoner inspirerades av äldre tiders bildtradition och trompe l´oil-måleri.

Vid övergången mellan sjuttio- och åttiotalet blir trompe l´oeil-bilderna efter hand mer och mer frigjorda från de strikta och centrerade uppställningarna och de mörka bakgrunder som tidigare utmärkt dem. Bakgrunderna får ofta en ton som antingen tar upp grönsakernas eller kärlens färg. De marginella förnyelserna förändrar dock inte helhetsbilden från sjuttiotalet av Philip von Schantz - den gröna vågens stillebenmålare.

1279

2020-06-11