Peder Duke

Peder Duke
Peder Duke
Peder Duke
Peder Duke
Peder Duke
Peder Duke
Peder Duke
Peder Duke
Peder Duke
Peder Duke

Klubbat för:

Osåld

8 000-10 000 SEK

PEDER DUKE
1938-2003
Siksak
Olja på duk, signerad á tergo: Peder Duke 1994, 90 x 94 cm.

PROVENIENS
Familjen Duke

UTSTÄLLD
Peder Duke - minnesutställning, Konstakademien, Stockholm 2006. Utställningens motto var "Mitt Hemliga Språk"

En samling Peder Duke
Peder Duke, 1938 - 2003, föddes i Stockholm. Hans väg var målinriktad för att bli konstnär och han utbildade sig vid Konstakademin som en av de yngsta genom tiderna. Han hittade snabbt sin stil och förvandlade det han såg till linjer och former med starka klara färger. Detta bildspråk utvecklade han under sitt verksamma liv till ett fulländat spel mellan ljus, rörelse och rytm. Han tog intryck från sin samtids mode, design, modern arkitektur och teknologi för att skapa dessa "geometriska balansakter".

1346

2020-06-11