Otto G Carlsund, Komposition

Otto G Carlsund, Komposition
Otto G Carlsund, Komposition
Otto G Carlsund, Komposition
Otto G Carlsund, Komposition
Otto G Carlsund, Komposition
Otto G Carlsund, Komposition
Otto G Carlsund, Komposition
Otto G Carlsund, Komposition

Klubbat för:

32000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

OTTO G CARLSUND
1897-1948
Kvinna
Signerad med dedikation Till Gunnar från Otto G. Krita på papper, 16 x 10 cm.
Utförd 1931

PROVENIENS
Gunnar Jungmarker, Stockholm (gåva från konstnären)
Galerie Bel'Art, Stockholm

UTSTÄLLD
Otto G Carlsund, Liljevalchs konsthall, Stockholm 2007

Gunnar Jungmarker (1902-1983) var en svensk konsthistoriker och museiman vid Nationalmuseum i Stockholm.

1305

2020-06-11