Olle Baertling, Mouvement cosmique

Klubbat för:

50000 SEK

Utropspris

50 000-60 000 SEK

OLLE BAERTLING
1911-1981
Mouvement cosmique
Signerad Baertling samt signerad, betitald och daterad 1949 på baksidan. Olja på duk, 48 x 73 cm.

PROVENIENS
Advokat Lennart Nybergs konstsamling,
därefter i en betydande utländsk privatsamling

UTSTÄLLD
Konstakademien, Stockholm 1967
Den tidiga abstracta perioden - 1949-1954, Galerie Bel'Art, Stockholm 2007

LITTERATUR
Teddy Brunius: Baertling: mannen, verket, Stockholm 1990, avbildad och omnämnd sidan 44
Oscar Reutersvärd: Baertling: den öppna formens dramaturgi, Stockholm 1967, omnämnd sidan 20, avbildad sidan 21

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

1326

2020-06-11