Nils Tydén, Kappsegling

Nils Tydén, Kappsegling
Nils Tydén, Kappsegling
Nils Tydén, Kappsegling
Nils Tydén, Kappsegling
Nils Tydén, Kappsegling
Nils Tydén, Kappsegling
Nils Tydén, Kappsegling
Nils Tydén, Kappsegling
Nils Tydén, Kappsegling
Nils Tydén, Kappsegling
Nils Tydén, Kappsegling
Nils Tydén, Kappsegling

Klubbat för:

50000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

NILS TYDÉN
1889-1976
Kappsegling
Signerad N. Tydén. Olja på duk, 62,5 x 64,5 cm

PROVENIENS
Dir. Arne Biörnstad (1924-2012) och hans hustru Dicki Biörnstad, Stockholm,
vidare i arv till nuvarande ägare

UTSTÄLLD
Färg och Form, Stockholm, utställningskatalog 744, 1989, nr 9

LITTERATUR
Konst i svenska hem - målningar och skulpturer från 1800 till våra dagar, första delen, Bokkonst, Göteborg 1942, omnämnd sidan 121, samling 123

1273

2020-06-11