Nils Nilsson, Kvinna i soffa

Nils Nilsson, Kvinna i soffa
Nils Nilsson, Kvinna i soffa
Nils Nilsson, Kvinna i soffa
Nils Nilsson, Kvinna i soffa
Nils Nilsson, Kvinna i soffa
Nils Nilsson, Kvinna i soffa
Nils Nilsson, Kvinna i soffa
Nils Nilsson, Kvinna i soffa

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

12 000-15 000 SEK

NILS NILSSON
1901-1949
Kvinna i soffa
Signerad NN samt signerad på baksidan. Olja på duk, 66 x 81 cm

Många uppfattar melankolin i Nils Nilssons måleri som ett uttryck för hans barndomsupplevelser, när han och hans syskon utackoderades till släktingar i Göteborg. Möjligen är det så att den otrygga uppväxten färgat hans konstnärliga verksamhet, i varje fall skvallrar ensamhetskänslan och medkänslan för den övergivna människan i flera målningar om detta. Nils Nilsson tillhörde göteborgskoloristerna, något som kom till uttryck framför allt efter studietiden vid Valand, då Karl Isaksons påverkan tonar fram i stilleben och landskap. Senare bryts den starka länken till målarkollegorna genom hans starka mänskliga närvaro i kompositionerna.

År 1935 fick Nils Nilson sitt definitiva genombrott efter en separatutställning på Svensk-franska konstgalleriet i Stockholm. Han bodde då i Malmö och anlitades att utföra sin första monumentalmålning, en fresk för Högre allmänna läroverket för flickor i Göteborg. År 1938 flyttade han till Göteborg för att tillträda tjänsten som lärare och föreståndare för Valands målarskola. Han innehade denna tjänst till 1947.

Under 1940-talet går måleriet i ett mer ljust och harmoniskt stämningsläge än under föregående decennium, flera av målningarna har drag av kollegan Ragnar Sandbergs måleri med raffinerade färger.

Han var medlem i det konstnärsägda galleriet Färg och Form och var 1940 en av stiftarna av konsttidskriften Paletten. Nilsson är representerad bland annat på Göteborgs konstmuseum, Kalmar konstmuseum, Moderna museet, Nationalmuseum i Stockholm och på Nasjonalmuseet for kunst, arkitektur og design i Oslo.

1299

2020-06-11