Nils Barck, vas, Sverige/Frankrike

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

10 000-12 000 SEK

NILS BARCK, vas, Sverige/Frankrike omkring 1900, starkeldsgods/stengods, glasyr i brunt och beige, signerad N de Barck, höjd 15 cm, mindre tillverkningsdefekt

HISTORIK
Nils Barck (1863-1930), keramiker, målare, greve (kallade sig ibland Nils de Barck). Född i Malmö men uppvuxen i Frankrike och verksam som keramiker med egen ugn i Paris under 1890-talet, där han framställde starkeldsgods/stengods i den franska stengodstraditionen. Ställde ut i Stockholm 1897 och i Paris 1900 (silvermedalj) samt på Konstnärshuset i Stockholm 1901 och 1909. Ställde även ut på salongerna i Paris mellan åren 1902- 06.

1221

2020-06-11