Nathalia Edenmont, Conception

Nathalia Edenmont, Conception
Nathalia Edenmont, Conception
Nathalia Edenmont, Conception
Nathalia Edenmont, Conception
Nathalia Edenmont, Conception
Nathalia Edenmont, Conception
Nathalia Edenmont, Conception
Nathalia Edenmont, Conception

Klubbat för:

40000 SEK

Utropspris

50 000-60 000 SEK

NATHALIA EDENMONT
född 1970
Conception
Signerad och daterad NEdenmont 2004 samt numrerad 2/6 på baksidan. C-print, 163 x 150 cm.

PROVENIENS
Wetterling Gallery, Stockholm
därefter i svensk privatsamling

Nathalia Edenmont har väckt många känslor i Sverige. Utbildad till socialrealistisk målare i det gamla Sovjet, kom hon till Sverige för att söka lyckan. Genom åren har hon utvecklat ett unikt bildspråk som har upprört vissa, hänfört andra och fascinerat alla. På bara ett fåtal år har hon lyckats att etablera sig som en av de mest framstående svenska konstnärerna och hon har bytt målarpenseln till en storformatskamera.

Hennes arrangerade fotografier tar oss till en värld av förförisk skönhet och intensiv smärta, av transformation och transcendens. Bakom den perfekta ytan och det makalösa arrangemanget i hennes verk döljer sig alltid ett ifrågasättande av den verklighet vi tro oss kunna förlita oss på. Vid andra ögonkastet är det alltid någonting som är fel i bilden. En kanin har en nallebjörns kropp. En blomma är utrustad med ett öga som stirrar tillbaka. En ung tjej kastar upp blod.

(Fotot är en aningen blekt)

1366

2020-06-11