Mårten Andersson, Önskebrunn

Mårten Andersson, Önskebrunn
Mårten Andersson, Önskebrunn
Mårten Andersson, Önskebrunn
Mårten Andersson, Önskebrunn
Mårten Andersson, Önskebrunn
Mårten Andersson, Önskebrunn
Mårten Andersson, Önskebrunn
Mårten Andersson, Önskebrunn
Mårten Andersson, Önskebrunn
Mårten Andersson, Önskebrunn

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

12 000-15 000 SEK

MÅRTEN ANDERSSON
1934-2017
Önskebrunn
Signerad och daterad Mårten A. 1958. Akvarell på papper, 34 x 26 cm.

Mårten Andersson debuterade i Stockholm 23 år gammal och fick en bra start på sin karriär. Utställningen presenterades i 8 dagstidningar och recensionerna var positiva. På den tiden kunde recensionerna vara betydligt vassare än idag, många debututställningar sågades helt och konstnärerna hade mycket svårt att komma tillbaka.

Som barn fick han av sin pappa en mapp med omkring tio konstverk som gavs ut av Sveriges Radio. En av bilderna var Grünewalds "Det sjungande trädet", en målning som gjorde djupt intryck på honom. Hans beundran för Grünewald har stått sig över åren. Han har även tagit intryck av en gren av den naivistiska konsten med Lim-Johan som främsta företrädare.

Mårten Andersson har alltid varit intresserad av folklig konst. Hans far var mångsysslare och lagade bland annat allmogeskåp. Mårten Andersson tyckte att de var fantastiskt vackra och fascinerades av den blomstrande allmogekulturen i Hälsingland mellan 1770-1850.
- Längtan efter skönhet i stolar, bord, efter äventyret i vardagen var så stark. I Hälsingland har varje socken sitt eget konstnärliga språk, det är fantastiskt. Där finns hur mycket som helst att hämta, säger Mårten Andersson.

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

1303

2020-06-11