Lotte Laserstein, Kvinna med bok i gröngräset

Klubbat för:

32000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

LOTTE LASERSTEIN
Tyskland/Sverige 1898-1993
Kvinna med bok i gröngräset
Signerad Lotte Laserstein. Olja på duk, 54 x 65 cm
Utförd under hennes senare period i Sverige.

PROVENIENS
Inköpt 1975 på konstgalleri i Sverige, vidare i arv till nuvarande ägare

Stockholms Auktionsverk vill framföra sitt varma tack till Dr Anna-Carola Krausse för hjälp med katalogiseringen av detta verk.

1302

2020-06-11