Ljusstakar, 2 st., Svenskt Tenn

Klubbat för:

12000 SEK

Utropspris

4 000-5 000 SEK

LJUSSTAKAR, 2 st., Svenskt Tenn, grön bemålad plåt, den ena med kolorerade blommor i gult, blått, rött och vitt, den ena etikettmärkt 19 st. som denna 55 st. vita 19 st. gröna, höjd 34 cm, smärre slitage

PROVENIENS
Estrid Ericson, Svenskt Tenn Strandvägen.

HISTORIK
Ljusstakarna tillhörde Svenskt Tenns sortiment av utvalda objekt som Estrid Ericson hade köpt in till butiken och låtit bemåla. Ljusstakarna var en gåva till en anställd efter att Estrid gått bort.

1015

2020-06-11